Моє ім’я Сергій Анатолійович Шармазанов. Я є учасником руху “Живемо за Конституцією” та одним з організаторів проекту “Школа Конституції”.
Наша мета – розбудувати Україну як суспільство високої моралі та соціальної справедливості, як дійсно демократичну і правову державу. Реалізувати нашу Конституцію на практиці.
Я розповім, як це можна зробити найпростішим, на мою думку, шляхом.
Демократія – що це?
Я кажу про демократію у найкращому розумінні, яка реалізована у Швейцарії та інших країнах.
Це означає, що у кожного громадянина є можливість приймати участь у місцевому самоврядуванні, а представницькі органи дійсно представляють інтереси громади.
Це відомо з давніх часів. Арістотель називав це Політія:
Політія — «організація суспільства в самостійній одиниці розселення (полісі); поселення із власним устроєм»
Щоб це здійснити, треба допомогти громадянам України оформити свої стосунки та реалізувати право на колективне управління спільним майном.
Територіальні громади, які є зараз лише у статусі жителів, мають почати функціонувати як первинні суб’єкти місцевого самоврядування.
Що таке територіальна громада
Територіальна громада – це всі громадяни, що проживають в межах окремої адміністративної одиниці. Наприклад, у місті з районним поділом – це район у місті.
Щоб оформити наші спільні стосунки як членам територіальної громади, нам потрібно зібратись на загальних зборах членів територіальної громади відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
На загальних зборах протокольно обрати голову територіальної громади, затвердити свій статут, утворити виконавчі органи, необхідні для забезпечення життєдіяльності територіальної громади.
Загальні збори – це збори громадян України, які проживають на відповідній території, у кількості щонайменше 50% + 1 людина від загальної кількості людей, що мають право голосу.
Як можна організувати територіальну громаду великого міста?
Простіше за все це зробити через органи самоорганізації: будинкові, вуличні, квартальні комітети.
Органи самоорганізації – це представницькі органи місцевого самоврядування, які можуть бути створені членами територіальних громад на загальних зборах на відповідній території.
Органи самоорганізації громадян є невід’ємною частиною системи місцевого самоврядування і можуть бути наділені майном та мати власний бюджет.
Як провести загальні збори громадян цілого міста?
Головне те, що органи самоорганізації є представницькими органами. Вони дозволяють вам приймати участь у роботі системи місцевого самоврядування як представнику людей, які проживають на відповідній території.
Якщо у вашій громаді функціонують такі органи самоорганізації, ви можете спочатку провести загальні збори на відповідних територіях, протокольно оформити рішення та направити своїх представників до загальних зборів територіальної громади.
Тоді це будуть загальні збори у формі конференції.
Що робити, як залучити людей, якщо вони пасивні та нічого не знають про свої права?
В Школі Конституції ми розробили підхід, що складається з трьох етапів:
- Вивчить Конституцію самі, та покажіть людям, як вона працює.
Для цього візьміть практичне питання, яке важливе для людей, та разом з людьми розв’яжіть його шляхом співпраці з вашими представницькими органами.
У вас та людей навколо вас з’явиться позитивний досвід.
Це також дозволить вам краще розібратись у структурі діючих органів державної влади і органів місцевого самоврядування, як вони працюють, хто за що відповідає. - Відкрийте інформаційно-просвітницький центр для своєї територіальної громади.
Якщо ви пройшли перший етап, то це буде не складно.
Також ви отримаєте інформаційну підтримку від Школи Конституції та активних учасників громадянського руху “Живемо за Конституцією”.
У вас з’явиться місце де ви разом з людьми будете покращувати ваші знання, та яке з часом стане точкою збору для активних людей. - Третій етап – організація ініціативних груп та створення органів самоорганізації – будинкових, вуличних, квартальних комітетів.
Це можливість реалізувати ваші знання та зв’язки, що з’явились у вас на попередніх етапах. Це дозволить вам приймати участь у процесах прийняття рішень, сесіях місцевої ради та допомагати людям, направляючи бюджетні кошти на реальні потреби територіальної громади.
Якщо ви використаєте ці рекомендації, то у вас будуть практичний досвід та достатні знання системи місцевого самоврядування, а також достатній вплив на членів територіальної громади.
Ви зможете підготувати та провести Загальні збори громадян, членів вашої територіальної громади з оформлення ваших прав на управління вашим спільним майном та створення територіальної громади як суб’єкту – первинного суб’єкту місцевого самоврядування.
Що робити далі?
Якщо у вас з’явились питання – підписуйтесь на Youtube Школа Конституції, задавайте нам питання у Facebook.
А втім – розповідайте про свій досвід іншим учасникам руху “Живемо за Конституцією“.
Дуже приємно читати про світлі і високоморальні цілі Вашої організації. Але на мій погляд, щоб розбудувати Україну, і щоб її народам розвиватися, як суспільству високої моралі, треба позбутися від усякої неправди. І у першу чергу неправди у діючому законодавстві, яке має чисельні колізії у галузи права на видання різних законів, та у сфері наявності правдивих уставних документів, їх законної реєстрації і повноважень різних органів влади та їх посадових осіб, у зв’язку с чим норма ч. 2 ст. 19 Конституції України постійно порушується.