Сергію, доброго вечора! Вибач, що турбую, але хочу запитати, що думає молодий Харків з приводу виборів, за кого ви рекомендуєте голосувати? Адже це ваше покоління зараз має прийти до влади, а старші їх не знають, я і мої друзі просимо рекомендації.
Нещодавно отримав таке питання, і воно дійсно турбує людей. Ми бачимо багато фото на бігбордах, ще більше будуть у бюлетнях для голосування – але кого обрати?
Спробую дійсно дати пораду, яка підійде не лише для Харкова, а буде корисна простим людям з усієї України.
Тож кого обирати на виборах?
Коротка відповідь:
Обирайте знайому вам людину, якій ви можете зателефонувати.
Якщо такої людини нема – треба знайомитись.
Якщо ви ще нікого не обрали депутатом, то ви підете не на вибори – ви підете на голосування за незнайомих людей. Не дуже розуміючи, навіщо цих людей обирати, куди, та що вони потім там мають робити.
Не знаю, чи заспокоїть вас це (сподіваюсь, що навпаки – змотивує діяти!), але більшість кандидатів в депутати теж не знають, куди вони йдуть та від кого. Депутат (від латинського deputatus — посланий, спрямований) – він завжди від когось.
Цього не треба соромитись. В Україні поки що мало місць, де люди можуть дізнатись, як реально працює держава, навіщо вона існує, що таке місцеве самоврядування та які можливості надають нам наші статуси людини, громадянина, члена територіальної громади.
Насправді все просто:
Є територіальна громада.
Територіальна громада – це люди, які живуть поруч та разом вирішують питання місцевого значення. Можна сказати трохи складніше, але більше правильно з правової точки зору: Територіальна громада – це сукупність людей, які проживають поруч на визначеній території, що має статус самостійної адміністративно-територіальної одиниці.
Але я за простоту. Якщо ви громадянин України та живете в Україні – то це ви та ваши сусіди. І ви маєте вирішувати, як все відбувається навколо вас. Маєте знати межі на які простирається ваша влада та відповідальність. Маєте отримувати прибуток від всього, що на цій землі працює на нашу спільну користь.
Якщо громада маленька – то люди можуть періодично збратись та разом приймати рішення щодо важливих місцевих питань. Чи будувати нову будівлю для школи або яку премію видати працівникам лікарні. Та як це реалізувати.
Якщо громада велика – ви скоріш за все будете приймати рішення через представницькі органи. Це не лише міська рада. Це також може бути квартальний комітет або комітет мікрорайону – це теж представницькі органи місцевого самоврядування.
А ще є районні та обласні ради – це також представницькі органи місцевого самоврядування, де збираються представники територіальних громад району та області для вирішення спільних питань.
Не плутайте з районом у місті з районним поділом! Це окрема територіальна громада (люди, що там проживають) та адміністративно-територіальна одиниця.
Зараз ви знаєте, що таке місцеве самоврядування. Що має робити депутат?
Люди, яких ми обираємо на виборах, по суті мають спілкуватись з виборцями, збирати питання місцевого значення, та виносити їх на спільне обговорення для прийняття рішень. І все. Якщо просто.
Якщо у вас нема такого знайомця, який вирішив стати депутатом – треба шукати. Тож ідіть та знайомтесь з ними вже зараз. До речі вже є гарний приклад, коли люди на зборах попросили людину стати їх представником.
Якщо люди проголосують за іншого кандидата – не проблема. Після виборів знайомтесь з вашими обранцями. А якщо вони не захочуть з вами знайомитись? Тоді вони погані депутати та треба їх переобирати.
А раптом ви разом прийдете до думки, що хочете, щоб українці жили краще (або не гірше), ніж наприклад, швейцарці – приходьте разом до Школи Конституції. Розберемось, що для цього потрібно зробити.
Головне тут усвідомити просту річ: все навколо вас, якщо ви громадянин України – це ваша власність. І якщо щось іде не так, як нам би цього хотілось – то це ми щось робимо не так. Тож давайте разом вчитись жити кращим життям, якого ми варті!
PS. Що запитати в депутата, щоб перевірити його пригодність?
Недавно до мене звернулись люди з проханням встановити обмеження швидкості на дорозі, яка проходить через село. Виявилось, що поруч знаходиться гранітний кар’єр. І від вантажівок вже постраждало дві дитини.
Запитайте в кандидата в депутата – щоб він порадив в подібній ситуації зробити.
Трохи про мене:
Я консультую людей щодо розвитку самоврядування та реалізації прав людей, громадян, членів територіальних громад з 2015 року. Був серед засновників руху “Живемо за Конституцією” та одним з організаторів проекту Школа Конституції: https://www.youtube.com/channel/UCtwC5ggxDZbo6GBmU85LWMQ
Наші студенти на практиці вирішують питання, за якими зазвичай люди біжать з проханнями до депутатів. І у мене є досвід спілкування з міністром, який не зміг вирішити питання, яке вирішили люди. Тож я можу дати пораду.
З повагою,
громадянин України,
член територіальної громади Шевченківського району міста Харків,
Сергій Шармазанов.