longread про #вибори. Як перемогти та потрапити до місцевої ради, якщо ви готові діяти з людьми та для людей.
Зараз багато людей почнуть говорити про майбутні вибори до місцевих рад. І це питання дійсно вкрай важливе. Місцеве самоврядування – це шлях до вирішення майже всіх проблем, що ми маємо зараз. Тому вирішив написати, як можна діяти людям, які хочуть зробити кращим життя у нашій країні та своїй громаді. Та які готові працювати разом з людьми.
Якщо коротко – щоб змінити ситуацію на краще вам потрібно:
1. Знати систему, якою вона є зараз, та як вона має працювати
2. Вміти реалізовувати права людини і громадянина вже Сьогодні
3. Мати план дій та бути готовим до його реалізації.
З першими двома пунктами вам може допомогти Школа Конституції.
Вибори – це не голосування!
Одна відома людина сказала, що люди голосують або за актерів, або за бандюків. Це правда, у голосуванні зазвичай перемагають гроші або відомість.
На мою думку, гарні люди можуть перемогти, навіть не будучі актерами, і саме про це мій пост.
Спочатку давайте визначимось:
чи знаєте ви, що саме робити, отримавши мандат депутата від громади та потрапивши до місцевої ради?
Якщо є ідея, що достатньо стати депутатом, і все налагодиться – це не так.
Демократія – це процедури, інколи досить бюрократичні, а також праця з людьми, інколи виснажлива. До цього треба бути готовим.
Ставши депутатом, ви станете часткою системи, яку потрібно змінювати. І гарно заздалегідь знати, що саме та як саме робити.
Сьогодні у системі місцевого самоврядування в Україні є велика проблема. Вона не розглядає людей, членів територіальних громад, як суб’єктів. На день місцевого самоврядування ми звикли вітати посадових осіб на службі в органах місцевого самоврядування, замість того, щоб святкувати це свято разом.
Але місцеве самоврядування – це право людей – членів територіальних громад – приймати рішення місцевого значення. І чим більше людей будуть залучені до процесів самоврядування, чим прозорішими будуть для членів територіальних громад наші представницькі органи – тим краще ми будемо жити.
Ми багато років робимо вигляд, що успадкована нами з радянських часів система представницьких органів є єдиною можливою формою організації управління в територіальних громадах. Це не так.
Якою має стати система місцевого самоврядування?
Є люди, які розповідають про необхідність передачи повноважень до людей. Що це є єдиною можливостю уникнути корупцію в наших представницьких органах – якщо ми самі будемо на місцях їх утворювати, обирати хто там буде працювати та як ми зробимо працю наших службовців прозорою. Я можу порадити Олександр Солонтай та Борис Івакін, як людей з дуже великою експертизою у цих питаннях.
Приємно, що зараз все більше людей починають про це говорити.
Місцеве самоврядування – це шлях до вирішення майже всіх проблем, що ми маємо зараз.
Але в інформаційному просторі досі невистачає простого бачення, як змінити систему. Як перейти від існуючої ситуації до такої, де саме думка людей, громадян України, членів територіальних громад має вирішальний вплив на прийняття рішень.
Простого алгоритму дій, який кожен громадянин може використати.
Насправді такий алгоритм існуює. І його за останні роки багато разів перевірили люди, які приєднались до громадянського руху “Живемо за Конституцією”. В тому числі, організатори Школа Конституції та наші студенти.
Тому ми розпочали серію онлайн-зустрічей про самоврядування – https://www.facebook.com/events/2638442849739435/. Ми плануємо зробити це настільки простим та зрозумілим, як тільки можливо. Щоб кожен громадянин України, який прийняв рішення долучитись до вирішення місцевих питань або до управління державними справами, міг переглянути ці матеріали та мати можливість діяти.
В ідеалі, там навіть можна буде отримати відповіді, що робити, як відремонтувати покрівлю багатоповерхового будинку або прибрати яму. Починаємо з принципових питань, і далі будемо занурюватись та розглядати все, що людям буде цікаво.
Я запрошую всіх, хто прийняв рішення іти на вибори або підтримує таких людей, або працює в організаціях громадянського суспільства, прийняти участь. Місцеве самоврядування стосується кожного з нас та може зробити життя кожного з нас кращим. Або гіршим – це залежить від нашої участі або бездіяльності.
Як перемогти на виборах – якщо ви готові діяти з людьми та для людей
Повертаючись до виборів.
Гроші та відомість мають вагомий вплив. І вам потрібно буде напрацювати свій.
Найпростіший на мою думку шлях – це допомога людям у вирішенні практичних питань.
Школа Конституції накопила великий досвід реалізації прав громадян шляхом співпраці з існуючими представницькими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Цей досвід грунтується на аналізі великої кількості правових документів та напрацюванні алгоритму дій, що дає 100% позитивний результат кожному, хто його реалізує.
Як це виглядає, якщо дуже спростити:
ви визначаєте питання, яке важливе для вас та інших людей, яке хочете вирішити.
Збираєте достатньо інформації про це питання ти причетні до нього органи. Та звертаєтесь до них таким чином, що питання вирішується.
Все просто, але цьому треба навчитись, та мати готовність системно працювати.
Я запрошую всіх бажаючих до навчання до Школи Конституції. Незважаючи від партії або причетності до якоїсь організації. Єдине обмеження – ви готові жити за Конституцією України. Що, до речі, є одним з обов’язків кожної людини, що знаходиться на нашій землі 🙂
Разом ми розбудуємо таку Україну, в якій мріємо жити. Давайте об’єднуватись спільними діями навколо спільної мети – зробити кращим життя в нашій прекрасній країні, співвласником якої є кожен громадянин України.
З повагою,
Сергій Шармазанов.
Людина, громадянин України, член територіальної громади Шевченківського району міста Харків, який прийняв рішення жити за Конституцією та реалізує його.