Що таке територіальна громада? Як нам розбудувати систему місцевого самоврядування у повному обсязі у відповідності до Конституції? Як зробити щоб місцеве самоврядування взагалі запрацювало?
В цьому матеріалі ми зібрали відповіді про територіальні громади, децентралізацію, самоврядування та самоорганізацію. Що це, як воно має працювати та з чого починати. Знайомьтесь, обговорюйте, ділиться своїм досвідом та знаннями.
Що таке територіальна громада
Територіальна громада – це люди, які постійно проживають на території окремої адміністративно-територіальної одиниці (в місті з районним поділом – це район міста) – це первинний суб’єкт місцевого самоврядування.
В Києві не одна громада. Як і у всіх інших містах з районним поділом. Бо кожен район у місті з районним поділом – це окрема адміністративно-територіальна одиниця.
Як створити територіальну громаду?
Територіальні громади вже існують фактично, тож їх не потрібно створювати або засновувати – їх просто потрібно оформити саме в якості суб’єкта самоврядування.
Територіальна громада як первинний суб’єкт самоврядування може утворювати будь-які органи – представницькі, виконавчі, установи та підприємства, які необхідні для забезпечення її життєдіяльності.
А як зареєструвати територіальну громаду?
Територіальну громаду не можна зареєструвати як юридичну особу чи орган самоврядування. Навпаки, територіальна громада утворює реєстратор, де реєструються всі юридичні особи, що здійснюють діяльність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Створення та реєстрація нових територіальних громад чи їх об’єднань – це вкрай рідкий процес. Та насправді це не стосується розбудови системи місцевого самоврядування в сучасній Україні. Утворення нової територіальної громади може відбуватись, наприклад, якщо люди, члени територіальної громади з якихось причин приймут рішення про розділення адміністративно-територіальної одиниці. Та про утворення декількох нових замість однієї.
Що таке об’єднанна територіальна громада?
Об’єднання територіальних громад – це інша річ. Але до об’єднання нам потрібно визначитись, що та кого ми об’єднуємо. Визначити межі адміністративно-територіальних одиниць. Створити реєстри членів територіальних громад та їх майна.
Загалом, об’єдання територіальних громад простіше, бо не потребує змін меж існуючих адміністративно-територільних одиниць. Це просто рішення людей про утворення спільних органів та об’єднання бюджетів та майна.
Більше про підготовку до добровільного об’єднання територіальних громад можна прочитати тут: Дорожня карта оформлення територіальної громади як первинного суб’єкту місцевого самоврядування для об’єднання ТГ.
Як організувати територіальну громаду?
Організація територіальної громади – це поступовий процес, який потребує виконання деяких процедур. Наприклад, неможливо обійтись без організації загальних зборів громадян, членів територіальної громади. Але можна провести загальні збори у формі конференції.
У великому місті простіше за все починати зі створення громадянами органів самоорганізації. Будинкові, квартальні, вуличні комітети або комітет мікрорайону – це теж представницькі органи місцевого самоврядування. Та прямо сьогодні можуть приймати участь у вирішенні питань місцевого значення та управлінні майном і бюджетом територіальної громади.
З чого можна почати?
Який може бути гарний перший крок? Тим, хто бажає перетворення України на сучасну, суверенну, демократичну, соціальну, правову державу, можна порекомендувати відкрити інформаційно-просвітницького центр.
Треба створити місце, де громадяни зможуть спілкуватись та обмінюватись досвідом. Вивчати інформацію про себе та про свою державу. Про свій статус та можливості людини, громадянина, члена територіальної громади. Навчатись через ці знання спільно керувати своєю власністю – безпосередньо та через представників.
В першу чергу, це означає ознайомлення громадян з нашим спільним договором – Конституцією України. Конституція є Основним законом нашої держави, а норми Конституції є нормами прямої дії та обов’язкові до виконання. Але їх потрібно навчитись втілювати в життя.
Можна почати з простого. Прочитати самому 1, 2 та 11 розділи Конституції. Знайти однодумців. Прийти разом до своїх представницьких органів, ознайомитись з їх роботою. Почати разом обговорювати – як реалізувати положення Конституції у вашій адміністративно-територіальній одиниці.
А хтось так робив? Та де можна отримати більше знань з цього питання?
В Харкові в 2015 році пройшли збори громадян України з започаткування процесу самоорганізації та оформлення територіальних громад як первинних суб’єктів місцевого самоврядування. Був утворений інформаційно-навчальний центр, який згодом перетворився на Школу Конституції. Школа Конституції зараз – це можливість для всіх громадян України познайомитись зі своїми правами на навчитись їх реалізовувати у звичайному житті.
Зараз ідея “Живемо за Конституцією” – це прапор дійсно всеукраїнського громадянського руху. Руху, який об’єднує багатьох людей, громадян України, членів територіальни громад сіл, селищ та міст України. Людей, яких об’єднуює одна мрія – жити сучасній, незалежній, демократичній, соціальній, правовій державі. В суспільстві високої моралі та соціальної справедливості. Переймайте досвід у учасників громадянського руху, робіть краще, та ділиться своїм досвідом.
Разом ми зробимо Україну таким місцем, в якому ми всі мріємо жити!